Jak jeździć samochodem w upały?

Jak jeździć samochodem w fali upałów?

Fala upałów doszła do Polski. Co ciekawe, są pewne wskazówki co do tego, jak jeździć w takich warunkach pogodowych. Sprawdźmy!

Gdy temperatury są rekordowo wysokie, kierowcy muszą uważać na skutki, jakie ekstremalne ciepło może mieć na ich pojazdy. 

1. SPRAWDŹ BATERIĘ

Akumulatory samochodowe mogą ulec uszkodzeniu podczas ekstremalnych upałów, ponieważ ciągłe ciepło i wibracje mogą spowodować wewnętrzną awarię akumulatora i ostatecznie doprowadzić do awarii. Chociaż upał jest nieunikniony, możesz chronić baterię, upewniając się, że jest bezpiecznie przymocowana, aby zapobiec wibracjom.

Płyn akumulatorowy również szybciej odparowuje, gdy jest wystawiony na działanie wysokich temperatur, co może prowadzić do korozji zacisków i połączeń. Aby temu zapobiec, należy wyczyścić wszelkie substancje żrące na zaciskach akumulatora i zaciskach przewodów. Zapewni to, że zaciski będą wystarczająco ciasne, aby zapobiec ich przesuwaniu.

Każda bateria, która ma trzy lata lub więcej, powinna również zostać przetestowana przez technika samochodowego, aby określić, jak długo ma trwać.

2. UTRZYMUJ SYSTEM CHŁODZENIA POJAZDU

Letnie upały wywierają dodatkową presję na silniki pojazdów. Z tego powodu poproś technika o sprawdzenie układu chłodzenia, aby upewnić się, że może on chronić silnik przed przegrzaniem.

Jeśli zaniedbasz konserwację układu chłodzenia, może to spowodować zużycie i korozję silnika, co ostatecznie doprowadzi do długotrwałych uszkodzeń i awarii.

Gumowe elementy układu chłodzenia mogą również ulec zniszczeniu pod wpływem ekstremalnego ciepła. W przypadku serwisowania pojazdu należy sprawdzić paski napędowe pod kątem pęknięć, miękkich miejsc lub oznak zużycia. Zużyte części mają większą szansę na awarię w gorących warunkach i należy je wymienić.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby określić zalecane okresy serwisowania i przeglądów Twojego pojazdu.

3. UNIKAJ JAZDY PO NADMIERNIE GORĄCYCH DROGACH

Ponieważ rosnące temperatury powodują, że drogi stają się cieplejsze, należy sprawdzić ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że nie są one niedopompowane. Może to stanowić poważny problem, ponieważ niedopompowane opony mogą się przegrzewać i zwiększać ryzyko wybuchu w miesiącach letnich.

Tego lata naucz się sprawdzać opony pod kątem prawidłowego ciśnienia i głębokości oraz zużycia bieżnika, które mogą być oznaką problemów z zawieszeniem lub wyrównaniem.

4. UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWÓJ POJAZD MA DUŻO PŁYNÓW

Płyny silnikowe są niezbędne do utrzymania pojazdu w ruchu. Płyny te smarują części pojazdu i działają jak chłodziwo, odprowadzając ciepło z ważnych części. Wysokie temperatury latem spowodują wyparowanie poziomu płynów w Twoim pojeździe i zmniejszą ich efekt chłodzenia, co prowadzi do przegrzania.

Powinieneś sprawdzić wszystkie płyny w swoim pojeździe, w tym:

 • Olej silnikowy
 • Płyn przekładniowy
 • Płyn wspomagania kierownicy
 • Płyn hamulcowy

Powinny być całkowicie wypełnione. Jeśli trzeba je wymienić, zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby upewnić się, że używasz odpowiedniego rodzaju płynu.

5. UTRZYMUJ SYSTEM KLIMATYZACJI W POJEŹDZIE

Chłodne otoczenie jest niezbędne, aby chronić Cię przed ekstremalnymi temperaturami i zachować bezpieczeństwo podczas fal upałów.

Upewnij się, że układ klimatyzacji jest odpowiednio konserwowany, aby odpowiednio schłodzić wnętrze pojazdu. To ochroni Ciebie i Twoich pasażerów przed niebezpiecznymi temperaturami, które mogą spowodować udar cieplny i odwodnienie.

Jeśli zauważysz, że układ klimatyzacji nie działa tak, jak powinien, może to oznaczać niski poziom czynnika chłodniczego. Skontaktuj się z certyfikowanym technikiem, aby jak najszybciej przeprowadzić wszelkie niezbędne naprawy.

Wiele nowych modeli pojazdów jest wyposażonych w filtr kabinowy, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń zewnętrznych do wnętrza pojazdu. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w tę funkcję, powinieneś go sprawdzić i wymienić w razie potrzeby, aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza i chłodzenie w miesiącach letnich.

6. PRZYGOTUJ SIĘ NA AWARIE

Nawet jeśli zadbasz o swój pojazd, nadal istnieje ryzyko, że może się zepsuć. Powinieneś być przygotowany na taką możliwość, mając zestaw ratunkowy zawierający następujące zalecane elementy:

 • Woda
 • Niepsujące się artykuły spożywcze
 • Kable rozruchowe
 • Latarka z dodatkowymi bateriami
 • Lampa awaryjna
 • Podstawowe narzędzia ręczne
 • Apteczka

Twój pojazd powinien również mieć zawsze koło zapasowe i narzędzia potrzebne do szybkiej wymiany przedmuchanej opony na poboczu.

Zobacz także: