Jak schłodzić wnętrze samochodu bez klimatyzacji – 11 porad

Najlepszym sposobem na ochłodzenie samochodu bez klimatyzacji jest otwarcie wszystkich okien i drzwi oraz użycie przenośnego wentylatora o dużej mocy. Parkowanie samochodu na zacienionym lub zadaszonym parkingu i używanie osłony przeciwsłonecznej na przednią szybę również zmniejszy ciepło. Ochłodź się w samochodzie, używając kilku zamrożonych butelek z wodą jako okładów z lodu i zainwestuj w przyciemnione szyby, aby zrekompensować brak klimatyzacji. 

Lato i nie działa klimatyzacja samochodu? Nie ma problemu, mamy kilka świetnych porad, jak utrzymać chłodny samochód latem bez klimatyzacji.

Pokonaj letnie upały i ciesz się podróżą, korzystając z tych alternatyw samochodowych i wskazówek dotyczących budżetu!

1. Zamroź butelki z wodą, aby zrobić okłady z lodu

Trzymaj kilka zamrożonych butelek z wodą w lodówce (wraz z miską mokrych ręczników do rąk), aby trzymać je przy klatce piersiowej lub karku. Najlepsze jest to, że gdy się topią, masz lodowaty napój, który cię odświeży.

2. Przenośny wentylator samochodowy  

Cyrkulacja powietrza przez przenośny klimatyzator samochodowy to świetny sposób na zmniejszenie ciepła w samochodzie, który nie ma wbudowanego klimatyzacji. Zalecamy zainstalowanie wentylatora po lewej stronie kierowcy, zwróconej do tyłu po prawej stronie pojazdu. Dwa wentylatory są jeszcze lepsze; zamontuj drugi po prawej stronie pasażera, zwrócony tyłem do lewej strony. Stworzy to w samochodzie bryzę krzyżową i utrzyma ruch powietrza.

Wentylatory samochodowe o dużej mocy to skuteczna opcja, ponieważ są łatwe do przemieszczania po samochodzie i mają kilka ustawień do wyboru. To jedna z najprostszych alternatyw samochodowych na rynku.

3. Przynieś zimne napoje z lodu

Lodowate napoje są bardzo orzeźwiające, gdy w samochodzie jest ci trochę za gorąco. Pomagają utrzymać chłodne ciało, nawet jeśli w samochodzie robi się zbyt ciepło. Lubię zamrażać napój, a następnie pić płyn, gdy się topi. Możesz również użyć go jako okładu z lodu, jak sugerowano wcześniej!

4. Pokrowce na siedzenia chłodzące

Jeśli zamierzasz dużo jeździć w miesiącach letnich bez klimatyzacji, warto zainwestować w wysokiej jakości pokrowiec chłodzący.

Nie możesz przeboleć ceny? Umieszczenie ręcznika na siedzeniu, gdy nie jesteś w samochodzie, może pomóc w utrzymaniu chłodu, gdy wrócisz!

5. Otwórz wszystkie drzwi przed wejściem do samochodu

Nie wskakuj po prostu do swojego samochodu; opuść wszystkie okna i otwórz wszystkie drzwi, aby uciec z uwięzionego ciepła.

Pro Tip:  Opuść wszystkie okna, ale otwieraj drzwi tylko z jednej strony pojazdu. Następnie pompuj drzwi, aby je otworzyć i zamknąć, aby szybciej wypchnąć gorące powietrze z drugiej strony.

6. Osłona przeciwsłoneczna deski rozdzielczej

Najlepsza obrona przed upałem to dobra ofensywa! Przykryj deskę rozdzielczą ściereczką, aby utrzymać chłodne powierzchnie samochodu i zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła. Osłona przeciwsłoneczna w pierwszej kolejności ograniczy promienie słoneczne wpadające do samochodu.

7. Zaparkuj na zacienionym lub zadaszonym parkingu

Wyprzedź upał, mądrze o tym, gdzie parkujesz. Jeśli nie możesz znaleźć bezpłatnego zacienionego parkingu, warto zapłacić kilka dodatkowych dolarów, aby dostać się na jakiś zadaszony parking. 

Pro Tip: Pomyśl o porze dnia, o której parkujesz i o której planujesz wrócić do samochodu. Zacienione rano to nie to samo, co zacienione po południu.

8. Umieść wilgotną szmatkę na środkowym otworze wentylacyjnym

Brzmi dziwnie, ale działa! Trzymaj kilka ściereczek w misce z wodą w chłodni w zasięgu ręki. Nałóż jeden na środkowy otwór wentylacyjny i zwiększ przepływ powietrza, aby uzyskać orzeźwiający powiew. Wymień je, gdy wyschną i pamiętaj, aby je regularnie myć, aby zapobiec pleśni. 

Pro Tip: Załóż jedną na kark, aby uzyskać szybki szok orzeźwienia.  

9. Otwórz okna

Otwieranie okien to świetny sposób na zachowanie chłodu, ale wiedza, KIEDY otwierać okna, jest jeszcze lepsza. Jeździsz z mniejszą prędkością po mieście? Utrzymuj powietrze i szyby opuszczone, jest to bardziej oszczędne paliwo. Wsiadasz na autostradę? Czas postawić okna i wysadzić powietrze. 

10. Jedź z mokrymi włosami

Przed wyruszeniem w drogę weź prysznic lub po prostu wylej trochę wody na głowę. Jeśli masz dłuższe włosy, warto założyć je przed zmoczeniem, aby nie spływały po plecach i nie moczyły siedzeń.

11. Zainwestuj w przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby znacznie zmniejszają ciepło, które w pierwszej kolejności dostaje się do samochodu. Prawdopodobnie najdroższa opcja, ale zdecydowanie warta swojej ceny, jeśli mieszkasz w gorącym miejscu i spędzasz dużo czasu w samochodzie.

Zobacz także: