25 najczęstszych problemów z samochodem

1. Pokazuje się kontrolka

Lampki ostrzegawcze pojawiają się, gdy jeden z czujników wykryje błąd i informuje o tym sterownik silnika. Istnieje około 200 kodów ostrzeżeń, więc musisz przekazać je profesjonaliście, który może następnie sprawdzić system, znaleźć źródło ostrzeżenia i przeprowadzić niezbędne naprawy.

2. Silnik nierówno pracuje

Istnieje wiele części, które zapewniają dobrą pracę silnika, ale przerwy w zapłonie lub rozpylanie silnika to jeden z najczęstszych problemów. Aby silnik działał wydajnie, odpowiednia ilość powietrza i paliwa musi się zmieszać, a następnie spalić w komorze spalania. Aby to działało prawidłowo, w układach paliwowym i zapłonowym jest wiele elementów, które muszą ze sobą współpracować. Aby ograniczyć tego typu problemy do minimum, układy paliwowe i zapłonowe muszą być konserwowane i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Kierownica się trzęsie

Istnieje wiele powodów, dla których kierownica drży podczas prowadzenia pojazdu. Uszkodzone elementy zawieszenia lub łożyska kół są zwykle winne, jeśli dzieje się to natychmiast po uruchomieniu samochodu i odjechaniu. Jeśli koło trzęsie się przy wyższych prędkościach, częściej jest to problem z równowagą opony/koła. Aby rozwiązać ten problem, musisz zabrać samochód na odpowiednią kontrolę mechaniczną. Może to być tak proste rozwiązanie, jak wyrównanie kół.

4. Klocki hamulcowe są zużyte

Hamulce zużywają się w naturalny sposób w miarę użytkowania, dlatego ważne jest, aby zachować kontrolę nad konserwacją i upewnić się, że każdy problem zostanie rozwiązany na długo przed awarią hamulców. Czasami wady fabryczne powodują, że klocki i tarcze hamulcowe zużywają się szybciej niż normalnie.

5. Hamulce piszczą

Układ hamulcowy zacznie się zużywać, tak jak każda inna ruchoma część, którą masz w samochodzie. Hamulce są niezbędne – są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo, więc wszelkie problemy związane z hamulcami, w tym nietypowy hałas lub miękki pedał hamulca, powinny być rozwiązywane przez profesjonalnego mechanika przy najbliższej okazji. Istnieje kilka drobnych problemów, które mogą powodować piszczenie lub piszczenie hamulców, ale gdy zaczniesz zauważać zgrzytanie, zdecydowanie musisz je wymienić.

6. Opony są łyse

Opona oczywiście przebije się, jeśli zostanie przebita, ale może to być również spowodowane normalnym zużyciem. Utrzymywanie opon w rotacji zgodnie z instrukcjami producenta może pomóc przedłużyć ich żywotność. Najlepszą praktyką jest obracanie opon podczas wymiany oleju silnikowego lub co 5000 mil.

7. Opony zużywają się nierównomiernie

Pewne zużycie z upływem czasu jest normalne, ale jeśli okaże się, że opony szybko się zużywają, wskazuje to na potencjalny problem. Jeśli kierownica wibruje lub zauważysz, że opony zużywają się nierównomiernie, poproś kogoś o sprawdzenie pojazdu. Możliwe, że zawieszenie wymaga wyrównania. Ponadto czasami problemy z oponami są spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wadami produkcyjnymi.

8. Samochód zużywa za dużo oleju

Świeży olej jest niezbędny do funkcjonowania samochodu, ale jeśli stale uzupełniasz poziom oleju, możesz mieć problem z samochodem. Jeśli zaczniesz zauważać spadek wydajności lub zapali się kontrolka oleju, na pewno będziesz musiał sprawdzić olej. Jeśli nie będziesz regularnie wymieniać oleju, może się okazać, że silnik ulega korozji. Słabej jakości olej lub brak regularnych wymian może również powodować zablokowanie filtra oleju. Najlepiej wymieniać filtr oleju jednocześnie z wymianą oleju, chociaż niektóre nowoczesne samochody mają system obejścia filtra.

9. Alternator zawodzi

Alternator jest niezbędnym elementem prowadzenia samochodu – utrzymuje naładowany akumulator i zapewnia działanie całej elektryki po uruchomieniu pojazdu. Jeśli się zepsuje, bateria może się zużyć i trudno będzie uruchomić samochód. Nadążaj za interwałami serwisowymi i upewnij się, że wymienisz go w odpowiednim czasie.

10. Chłodnica przecieka

Nieszczelności chłodnicy są prawie zawsze spowodowane korozją. Sama korozja może mieć wiele przyczyn, ale gdy pojawi się jeden wyciek, prawdopodobnie pojawi się więcej, więc warto wymienić cały grzejnik. Jeśli nie będziesz utrzymywać chłodnicy w dobrym stanie, możesz mieć problemy z przegrzaniem i ostatecznie może skończyć się pożarem silnika.

NIE CHCESZ WIĘCEJ PŁACIĆ ZA USTERKI W TWOIM AUCIE? ROZWAŻ WYNAJEM AUTA W WARSZAWIE I OKOLICACH!

11. Rozrusznik nie działa

Rozrusznik to element, który włącza silnik podczas uruchamiania samochodu. Jeśli ulegnie awarii, jest to spowodowane uszkodzeniem elektrozaworu elektrycznego, uszkodzeniem samego silnika lub innymi usterkami w układzie elektrycznym. Trudno jest ocenić, kiedy rozrusznik może się zepsuć i aby uniknąć jego niepotrzebnej wymiany, najlepiej jest przedtem zlecić sprawdzenie samochodu profesjonaliście, aby ustalić przyczynę problemów z rozruchem.

12. Na przedniej szybie są pęknięcia

Zwykle pęknięcie przedniej szyby wymaga jakiegoś rodzaju siły zewnętrznej, takiej jak kamień, ale niektóre samochody są podatne na uszkodzenia z powodu luk w produkcji fabrycznej. Chociaż małe pęknięcie może nie wydawać się wielkim problemem, mogą one szybko się rozprzestrzeniać i zagrażać integralności szkła.

13. Samochód emituje nadmierne emisje

System emisji został zaprojektowany tak, aby ograniczyć zanieczyszczenie do minimum, zapewniając jednocześnie prawidłowe działanie samochodu. System zawiera wiele czułych urządzeń, które od czasu do czasu mogą ulec awarii, a to powoduje wiele różnych problemów w samochodzie. Na przykład uszkodzony czujnik O2 może zacząć wpływać na mieszankę paliwową, prowadząc do nieefektywności pracy i ekonomiczności pojazdu.

14. W wyniku parowania dochodzi do wycieków paliwa

Paliwo jest wrażliwe na temperaturę i gdy jest gorące, paliwo rozszerza się. Oznacza to, że musi być jakiś sposób na odprowadzenie oparów. Ponieważ opary są toksyczne, nowoczesne samochody są wyposażone w sprzęt zapobiegający przedostawaniu się toksyczności na zewnątrz. Główne problemy z tym związane to przeciekanie przez parowanie. Większość problemów dotyczy korka wlewu paliwa, a jego regularna wymiana jest łatwa i tania. Jeśli jednak zobaczysz lampkę ostrzegawczą, nigdy jej nie ignoruj – w przypadku awarii katalizatora naprawa może być kosztowna.

15. Czujniki działają nieprawidłowo

Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w ogromną liczbę czujników, ale same w sobie mogą powodować problemy. Jedną z najczęstszych usterek są czujniki paliwowo-powietrzne, których wymiana jest kosztowna, często przekraczająca 200 funtów.

16. Występują problemy ze skrzynią biegów/awarie transmisji

Skrzynia biegów oznacza, że cała moc generowana przez silnik Twojego samochodu może zostać zamieniona na rodzaj siły obrotowej, którą mogą wykorzystać koła. Z biegiem czasu biegi zaczną się zużywać i okaże się, że ich zmiana stanie się trudniejsza. W końcu skrzynia biegów ulegnie awarii, co doprowadzi do rachunku za naprawę, który może potencjalnie sięgać tysięcy funtów.

17. Problemy elektryczne: głośniki

Większość nowych samochodów jest wyposażona w rozbudowane systemy elektryczne, co oznacza, że problemy mogą wystąpić w wielu obszarach. Jedną z najbardziej od razu zauważalnych, a niektórzy powiedzieliby, że irytujących, usterek jest awaria głośników. Czasami jest to tak proste, jak luźny przewód i można je łatwo naprawić, wyjmując głośnik i ponownie przymocowując uszkodzony przewód.

18. Problemy elektryczne: światła

Oświetlenie jest zawsze kwestią bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli zniknął reflektor, światło hamowania lub kierunkowskaz. Korozja i okablowanie mogą powodować problemy z żarówkami, ale większość żarówek działa przez długi czas, zanim ulegnie normalnemu zużyciu.

19. Problemy elektryczne: rozładowana bateria

Rozładowane baterie są niewygodne – a także mogą być głównym źródłem stresu. Możliwe, że przypadkowo zostawiłeś włączone światło lub coś drobnego, co można po prostu rozwiązać, uruchamiając samochód. Rozładowana bateria może wystąpić, ponieważ bateria jest stara i utraciła zdolność do utrzymywania ładunku. Należy wymienić baterię starszą niż 3-6 lat lub taką, która przejechała ponad 50 000. Inne przyczyny to awaria alternatora w układzie ładowania.

20. Istnieje kilka drobnych problemów:

Zadrapania, smugi na wycieraczkach i kiepski lakier: te rzeczy są często irytujące, ale nie wymagają natychmiastowej uwagi. Ich naprawa jest również tania i łatwa: trochę czystszego wosku i farby do pokrycia rys, nowe wycieraczki kosztują zaledwie kilka funtów, a wady lakieru są prawie zawsze kosmetyczne. Jeśli widzisz jakieś małe plamy rdzy, upewnij się, że sobie z nimi radzisz, aby później nie przekształciły się w większy problem.

21. Problemy z oknem

Większość nowych samochodów ma elektrycznie sterowane szyby, a jednym z największych pluskw właścicieli samochodów jest to, że przestają nakręcać się do samego końca. Jest to nie tylko irytujące – szczelina może oznaczać, że woda może dostać się do wnętrza samochodu i je uszkodzić, lub możesz stać się większym celem złodziei.

22. Wadliwy rozrusznik

Jeśli masz trudności z uruchomieniem samochodu, możesz zacząć słyszeć kliknięcie przed uruchomieniem samochodu – w takim przypadku może nadszedł czas na wymianę rozrusznika. Jeśli tak się stanie, samochód nie uruchomi się, więc wymaga naprawy raczej wcześniej niż później.

23. Rdza

Znalezienie rdzy na samochodzie może być szokiem, chociaż nie zawsze stanowi poważny problem, zależy to od miejsca znalezienia rdzy. Rdza na karoserii jest kosmetyczna, ale rdza pod samochodem lub na wydechu może być potencjalnie niebezpieczna i powinna zostać zbadana, ponieważ może zżerać podstawowe elementy.

Rdza potrzebuje anody, katody i elektrolitu, co sprawia, że samochody są na nią podatne. Jeśli klimat jest wystarczająco wilgotny, Twój samochód może zardzewieć, nawet jeśli jest pod przykryciem. Metal w twoim samochodzie może pełnić rolę anody i katody, a woda jest elektrolitem. Szybka kontrola regularnie wokół pojazdu, pod nadkolami i wokół wydechu często wystarcza, aby wykryć problem z rdzą, ale co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w wilgotnym lub wilgotnym środowisku, dobrym pomysłem jest usiądź na rękach i kolanach i dokładnie sprawdź pod pojazdem.

Rdza potrzebuje anody, katody i elektrolitu, co sprawia, że samochody są na nią podatne. Jeśli klimat jest wystarczająco wilgotny, Twój samochód może zardzewieć, nawet jeśli jest pod przykryciem. Metal w twoim samochodzie może pełnić rolę anody i katody, a woda jest elektrolitem. Szybka kontrola regularnie wokół pojazdu, pod nadkolami i wokół wydechu często wystarcza, aby wykryć problem z rdzą, ale co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w wilgotnym lub wilgotnym środowisku, dobrym pomysłem jest usiądź na rękach i kolanach i dokładnie sprawdź pod pojazdem.

25. Samochód ciągle się przegrzewa

Co zaskakujące, przegrzanie nie zdarza się tak często, zwłaszcza w nowoczesnych samochodach ze złożonymi systemami, czujnikami itp., które działają, aby utrzymać odpowiednią temperaturę pojazdu. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na uniknięcie problemów z przegrzaniem jest dbanie o grzejnik i pracę pompy wodnej.

Niezależnie od tego, jaki samochód posiadasz, będzie wymagał regularnej konserwacji, a nawet wtedy od czasu do czasu będziesz mieć problemy. Niektóre modele samochodów są bardziej podatne na pewne problemy niż inne, a styl jazdy również może mieć pewien wpływ na prędkość i wydajność. Bez względu na pojazd, mamy nadzieję, że ta lista okazała się pomocna. Zachowanie czujności na oznaki problemów i radzenie sobie z nimi, gdy się pojawią, oszczędza czas i pieniądze oraz utrzymuje Cię w drodze.

Zobacz także: