7 wskazówek dotyczących konserwacji Twojego samochodu

Dzisiejsze samochody i ciężarówki są bardziej zaawansowane technologicznie niż kiedykolwiek.

Jednak nie każda konserwacja pojazdu wymaga dogłębnej znajomości mechaniki samochodowej, a nawet posiadania zestawu narzędzi.

Najprostsze zadania związane z konserwacją samochodu mogą być wykonywane przez każdego na podjeździe lub w garażu. Oto kilka powodów, dla których warto skorzystać z porad dotyczących pielęgnacji samochodu zawartych w tym poście:

 • Twoje pojazdy będą działać bezpieczniej
 • zadbane pojazdy są bardziej niezawodne i mają dłuższą żywotność
 • obniżysz swój ślad węglowy
 • uzyskać satysfakcję z samodzielnego serwisowania samochodu
 • zaoszczędzisz na kosztach naprawy samochodu
 • Twoje pojazdy będą wyglądały lepiej

Proste wskazówki dotyczące pielęgnacji samochodu, aby chronić Twoje inwestycje

Wielu właścicieli samochodów i ciężarówek nie zwraca uwagi na potrzeby swoich pojazdów, dopóki nie pojawi się problem.

Tak, przywieziemy je do naszego warsztatu samochodowego raz lub dwa razy w roku na regularną wymianę oleju i inne czynności konserwacyjne. Kierowcy mogą jednak zrobić więcej, aby ich pojazdy wyglądały i działały jak najlepiej.

Wykonywanie własnych regularnych przeglądów samochodowych i lekkich przeglądów w razie potrzeby znacznie przyczyni się do ochrony znacznych inwestycji, które poczyniłeś w swoich pojazdach.

Czynności konserwacyjne zawarte w tych siedmiu poradach dotyczących pielęgnacji samochodu są łatwe do wykonania i nie wymagają dużej inwestycji czasowej.

1. Sprawdź baterię

Twój pojazd nigdzie się nie pojedzie, jeśli jego akumulator ulegnie awarii, więc poświęć trochę czasu na szybką kontrolę wzrokową i okazjonalne czyszczenie tego ważnego elementu samochodu.

Przynajmniej raz w roku sprawdź, czy na zaciskach akumulatora nie ma śladów suchego, białego kwasu akumulatorowego. Jeśli są, usuń kable z akumulatora (najpierw zrób przewód ujemny).

Użyj szczotki drucianej i płynu do usuwania korozji ze sklepu motoryzacyjnego, aby usunąć materiał korozyjny z zacisków akumulatora. Można również użyć mieszanki sody oczyszczonej i wody.

Wyczyszczoną powierzchnię spłukać wodą, osuszyć szmatką i ponownie podłączyć przewody akumulatora (najpierw podłączyć przewód dodatni).

2. Zmień pióra wycieraczek przedniej szyby

porady dotyczące pielęgnacji samochodu, mokra przednia szyba samochodu z wycieraczkami

Jednym z największych problemów związanych z bezpieczeństwem podczas jazdy jest czysta przednia szyba, która zapewnia najwyższy poziom widoczności na drodze.

Za priorytet należy uznać wymianę zużytych piór wycieraczek, które przeskakują, pozostawiają smugi na przedniej szybie lub nie usuwają skutecznie deszczu i śniegu. Kiedy słyszysz, jak piszczą, to kolejny sygnał, że czas wymienić pióra wycieraczek.

Nawet jeśli pióra wycieraczek wydają się działać dobrze, okresowo sprawdzaj gumowe paski na piórach pod kątem pęknięć. Od czasu do czasu przetrzyj gumowe paski wilgotną szmatką lub papierowym ręcznikiem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Podobnie jak w przypadku większości czynności konserwacyjnych zawartych w tych wskazówkach dotyczących pielęgnacji samochodu, zmienne, takie jak pogoda i użytkowanie pojazdu, będą miały wpływ na harmonogram wymiany niektórych części samochodowych.

Generalnie zaleca się wymianę piór wycieraczek co 6-12 miesięcy. Następnym razem, gdy będziesz kupować nową parę, kup dodatkowy zestaw, który możesz przechowywać w bagażniku i mieć pod ręką.

W większości pojazdów wymianę piór wycieraczek szyby przedniej można łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi i na odwrocie opakowania piór wycieraczek.

3. Wymień filtr powietrza

Ze wszystkich wymienionych tutaj wskazówek dotyczących pielęgnacji, wymiana własnego filtra powietrza silnika jest prawdopodobnie najbardziej onieśmielająca. Zapewniamy jednak, że jest to dość łatwe.

Brudny filtr powietrza ogranicza przepływ powietrza w silniku, co dodatkowo obciąża silnik. Może to nieznacznie wpłynąć na przebieg gazu i, w bardziej zauważalny sposób, na przyspieszenie Twoich pojazdów.

Częstotliwość wymiany filtra powietrza silnika zależy od różnych czynników. Regularna jazda po nieutwardzonych drogach i w dużym natężeniu ruchu spowoduje szybsze zatykanie filtrów powietrza.

Harmonogramy konserwacji związane z wymianą filtrów powietrza mogą się znacznie różnić między producentami samochodów. Niektórzy zalecają robienie tego co 15 000 mil (24 000 kilometrów), podczas gdy inni radzą zmieniać co 45 000 mil (72 000 kilometrów).

Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu, aby ustalić harmonogram i znaleźć lokalizację filtra powietrza silnika. W przypadku większości pojazdów skrzynka filtra powietrza nie jest trudno dostępna i może nawet nie wymagać użycia narzędzi.

Szybkie spojrzenie na filtr powietrza pozwoli Ci dowiedzieć się, czy należy go wymienić. Zabrudzony filtr powietrza będzie wyglądał na szary lub czarny.

4. Umyj swój pojazd

porady dotyczące pielęgnacji samochodu brudny samochód

Jedną z najłatwiejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu jest regularne mycie pojazdów. Takie postępowanie ochroni zewnętrzne elementy Twoich pojazdów i sprawi, że będą wyglądały jak nowe.

Chociaż jest to proste zadanie konserwacyjne, nie zawsze jest wykonywane prawidłowo. Niektórzy kierowcy myją swój samochód lub ciężarówkę za mało, podczas gdy inni przesadzają i myją je za dużo.

Eksperci twierdzą, że częstotliwość mycia samochodu będzie podyktowana kilkoma czynnikami:

 • gdzie jest zaparkowany
 • jak często jest prowadzony
 • warunki pogodowe

Ogólnie dobrym pomysłem jest mycie pojazdów co 2-4 tygodnie, w zależności od powyższych czynników. Na przykład, jeśli mieszkasz w obszarach, w których zimą używana jest sól drogowa, mądrze jest myć samochody co tydzień lub dwa, biorąc pod uwagę, ile soli może pogorszyć wykończenie i spód pojazdu.

Zawsze zaleca się parkowanie w garażu, ponieważ Twoje samochody osobowe i ciężarowe będą mniej narażone na działanie żywiołów. Obejmuje to również takie rzeczy, jak kwaśne ptasie odchody, sok drzewny, martwe robaki i elementy unoszące się w powietrzu, takie jak kurz, brud i pyłki.

5. Nawoskuj swój pojazd

Jeśli regularnie myjesz swoje pojazdy, aby zachować wygląd i integralność ich elementów zewnętrznych, dodaj jeszcze jedną z tych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu do rutynowych czynności konserwacyjnych – poddaj je woskowaniu.

Woskowanie można wykonywać znacznie rzadziej niż mycie – generalnie zaleca się dwa lub trzy razy w roku. Niektóre droższe woski syntetyczne twierdzą, że wystarczy użyć ich produktów tylko raz w roku.

Oprócz utrzymania połysku na zewnątrz pojazdu, woskowanie chroni również ich bezbarwną powłokę i lakier przed wyżej wymienionymi nieprzyjemnymi elementami.

Najłatwiejszym sposobem ustalenia, czy Twój samochód lub ciężarówka potrzebuje warstwy wosku, jest po prostu zalanie pojazdu niewielką ilością wody. Woskowanie nie jest potrzebne, jeśli woda spłynie.

Korzystanie z tych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, które koncentrują się na wyglądzie zewnętrznym pojazdu, ma jeszcze jedną zaletę — mogą one poprawić przebieg. Testy pokazują, że czyste samochody zapewniały lepszą wydajność paliwową niż brudne.

6. Sprawdź płyny

porady dotyczące pielęgnacji samochodu miarka poziomu oleju

Nawet ze wskaźnikami na desce rozdzielczej pojazdu, które wskazują, kiedy poziom płynu jest niski, dobrze jest od czasu do czasu sprawdzać poziom płynu między wizytami w warsztacie samochodowym.

Nie zajmuje to dużo czasu i daje dodatkową pewność, że płyny w Twoim pojeździe są prawidłowo uzupełniane. Sprawdzanie poziomu płynów to jedna ze wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, z której warto skorzystać przed wyruszeniem w długą podróż.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać poziom płynów podczas parkowania na płaskiej powierzchni. Użyj czystej szmatki lub ręcznika papierowego do wytarcia bagnetów.

Zacznijmy od oleju silnikowego . Otrzymasz różne opinie na temat tego, jak uzyskać najdokładniejsze odczyty poziomu oleju. Niektórzy eksperci mówią, aby uruchomić pojazd, aż osiągnie normalną temperaturę roboczą, wyłączyć go, a następnie odczekać 5-10 minut przed sprawdzeniem prętowego wskaźnika poziomu oleju.

Inni twierdzą, że można sprawdzić prętowy wskaźnik poziomu oleju, gdy pojazd jest zimny. Zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu i poproś mechanika o radę, aby dowiedzieć się, która metoda działa dla Ciebie.

Nie wszystkie pojazdy mają prętowy wskaźnik poziomu płynu przekładniowego . Jeśli tak, sprawdź poziom płynu przekładniowego podczas jazdy pojazdu. Odwrotnie, podczas sprawdzania poziomu płynu chłodzącego pojazd powinien być zawsze wyłączony .

Twój płynu hamulcowego znajduje się w zbiorniku z łatwe przeglądanie wskaźników poziomu płynu. Sprawdź również zbiornik płynu wspomagania kierownicy , który może mieć wskaźnik poziomu w zależności od modelu pojazdu.

Ostatni poziom płynu do sprawdzenia dotyczy płynu do spryskiwaczy , z którym każdy doświadczony kierowca powinien być dobrze zaznajomiony.

7. Sprawdź ciśnienie w oponach

Wiele nowoczesnych pojazdów jest wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach, ale nie zaszkodzi okresowe sprawdzanie ciśnienia w oponach ręcznie. Dobry miernik ciśnienia w oponach powinien być niezbędnym narzędziem dla każdego kierowcy, podobnie jak przenośna pompka do opon/mini sprężarka powietrza.

Jazda na niedopompowanych oponach może:

 • obniżyć zużycie paliwa
 • uszkadzają opony i powodują ich w końcu wybuchnięcie z powodu przegrzania
 • ogranicz zdolność prowadzenia samochodu

Przepompowanie opon również może powodować problemy. Upewnij się, że napełniasz opony do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu, a nie do poziomu psi wskazanego na rzeczywistych oponach.

Zobacz także: