Czystość samochodu podczas koronawirusa

5 czynności, które pozwolą Ci utrzymać pojazd w czystości podczas epidemii koronawirusa

Wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID-19 w całym kraju wiele osób dezynfekuje wszystko, z czym mają kontakt. Wraz z przedmiotami i urządzeniami gospodarstwa domowego nie zapomnij o swoim samochodzie i nieznanych zarazkach, które możesz przywozić i wywozić. Właściwa  dezynfekcja najczęściej dotykanych części Twojego samochodu jest ważna. Jednak Twoje wnętrze składa się z wielu materiałów, które należy traktować w sposób specjalny.

Czyszczenie a dezynfekcja

Podobnie jak klamki, czytniki, smartfony i wszystko inne, czego dotykasz, ważne jest dokładne czyszczenie i dezynfekcja wnętrza samochodu. Według CDC czyszczenie usuwa brud, zarazki i inne zanieczyszczenia (zamiast je zabijać) oraz zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji poprzez zmniejszenie liczby zarazków na danej powierzchni. Dezynfekcja ZABIJA zarazki na powierzchniach i jest niezbędnym krokiem, gdy próbujesz uniknąć rozprzestrzeniania się choroby , zwłaszcza podczas epidemii koronawirusa.

Na szczęście prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja samochodu nie jest zbyt skomplikowane i wystarczy kilka kluczowych kroków, aby w mgnieniu oka znacznie zredukować wszystkie zagrożenia!

Krok #1: Wybierz odpowiednie produkty

Sprawdź listę zarejestrowanych środków dezynfekujących, które spełniają kryteria podczas epidemii koronawirusa. Potrzebujesz zatwierdzonego środka czyszczącego lub dezynfekującego, który jest również odpowiedni do każdego rodzaju materiału znajdującego się w Twoim pojeździe. Tak, może to oznaczać konieczność używania więcej niż jednego produktu!

Podczas gdy kombinowane środki czyszczące mogą obejmować kilka lub wiele obszarów, każdy miłośnik samochodów powie Ci, że lepiej jest używać specjalnie przygotowanych środków czyszczących. To najlepszy sposób na ochronę i konserwację Twojego wnętrza. Nie chcesz zrujnować swojego wnętrza podczas czyszczenia i dezynfekcji. Aby uzyskać szybki dostęp, zapoznaj się z poniższymi wytycznymi:

  • Do wszystkich wnętrz: na całej desce rozdzielczej zawsze staraj się unikać wszelkich rozpuszczalników, w tym acetonu, alkoholi i nafty. Mogą być bardzo szorstkie i nie pasują do delikatnych materiałów wnętrza samochodu.
  • Do wnętrz winylowych i syntetycznych: oba są łatwe do dezynfekcji, ponieważ niczego nie wchłaniają. Ale, jak zawsze, unikaj używania środków czyszczących zawierających alkohol lub wybielacz. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku tworzyw sztucznych, które są często używane w panelach drzwi, deskach rozdzielczych i konsolach. Te materiały są szczególnie podatne na środki czyszczące na bazie alkoholu, które mogą je zmiękczyć i odbarwić.
  • W przypadku skórzanych wnętrz:  Jeśli zdecydujesz się na użycie środka czyszczącego na bazie alkoholu lub detergentu do skórzanych paneli wewnętrznych lub siedzeń, pomocne jest późniejsze nałożenie odżywki do skóry, aby przywrócić wilgoć, aby skóra nie wyschła. Niektóre zestawy zawierają zarówno środek do czyszczenia skóry, jak i odżywkę.

Krok #2: Odkurz dokładnie

Poświęć czas na wchodzenie do trudnych, ciasnych i ciasnych obszarów pojazdu. Szukaj miejsc, w których często gromadzi się najwięcej brudu i kurzu. Pozbycie się tych rzeczy w pierwszej kolejności sprawi, że czyszczenie i dezynfekcja powierzchni Twojego samochodu będą znacznie skuteczniejsze. Kolejna pomocna wskazówka: jeśli Twój odkurzacz ma wiele nasadek, użyj ich, aby naprawdę uzyskać dostęp do tych głębokich szczelin.

Nie musisz też ciągnąć odkurzacza domowego do garażu. Istnieją podręczne urządzenia, takie jak odkurzacz samochodowy, które są bardziej przenośne i łatwiejsze w użyciu.

Krok 3: Zastanów się, czego dotykasz najczęściej

Zaaplikuj klamrze pasa bezpieczeństwa, gałce zmiany biegów, wszystkim klamkom drzwi, kierownicy i elementom sterującym deski rozdzielczej obfite wycieranie produktami antybakteryjnymi. W przypadku ekranów dotykowych (kolejne miejsce o wysokim kontakcie!) należy uważać na zbyt dużą wilgotność, która może uszkodzić elementy elektroniczne. Użyj ściereczki z mikrofibry przeznaczonej do ekranów i spryskaj szmatkę środkiem dezynfekującym, a nie bezpośrednio na ekran, aby uzyskać większą kontrolę.

Jeśli nie masz pewności, jak określone powierzchnie zareagują na mocniejsze środki czyszczące i dezynfekujące, najpierw przetestuj produkt na mniej widocznych obszarach, zanim przeprowadzisz dokładniejsze czyszczenie. Może to zająć więcej czasu, ale zaoszczędzi Ci niepotrzebnych wycieczek do sklepu i niepotrzebnych wydatków!

Krok 4: Utrzymuj ręce w czystości

Szczególnie w tym czasie ważne jest, aby odkazić całe otoczenie i codziennie praktykować dobrą higienę, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków. Kiedy wsiadasz i wysiadasz z pojazdu, zastosuj środek dezynfekujący do rąk, kiedy tylko możesz.

Krok 5: Ogranicz swoją podróż, jeśli to możliwe

Kiedy załatwiasz sprawy, ogranicz liczbę postojów, które robisz, co również zminimalizuje częstotliwość sprzątania wnętrza. Jeśli korzystasz z usług carsharingu dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą chusteczek odkażających i przejrzenie wszystkiego przed startem.

W razie wątpliwości skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami, aby uzyskać najnowsze wytyczne dotyczące epidemii koronawirusa. Chociaż może się to wydawać oczywiste i przesadzone, unikaj dotykania twarzy i staraj się być świadomy wszystkich najlepszych praktyk, które możesz zastosować, aby zachować zdrowie siebie i swoich bliskich.

Zobacz także: