Jak często powinienem wymieniać świece żarowe w samochodzie?

Jeśli masz silnik czterocylindrowy, jedna uszkodzona świeca żarowa utrudni uruchomienie samochodu. Dwie uszkodzone świece żarowe sprawią, że uruchomienie silnika będzie jeszcze trudniejsze. Trzy i będzie to prawie niemożliwe.

Wymiana uszkodzonych świec żarowych jest ważna, ale jak często trzeba dokonywać tej pracy?

Żywotność świecy żarowej

Świece żarowe powinny wystarczyć na 150 000 km; w tym okresie będą się stopniowo pogarszać swój stan z powodu zużycia.

Dobrą wiadomością jest to, że świece żarowe są nie tylko niezwykle trwałe, ale także należą do najtańszch części samochodowych do wymiany w Twoim samochodzie.

Dlaczego świece żarowe zawodzą

Chociaż większość świec żarowych ma długą żywotność, niektóre zawodzą przed osiągnięciem 150 tys. Oto niektóre z głównych przyczyn przedwczesnej awarii świec żarowych:

Masz niewłaściwe świece żarowe do swojego silnika
Twój silnik nadmiernie się przegrzewa
Twój silnik pracuje przy zbyt wysokim napięciu
Twój zasilacz jest za długi (często z powodu zablokowanego przekaźnika)
Twoje tłoki są uszkodzone
Twoje zawory są zepsute
Masz zatarty pierścień tłokowy
Wtryskiwacze kapały na świece żarowe.

Inną częstą przyczyną uszkodzonych świec żarowych są ładowarki akumulatorów o dużym natężeniu , które służą do usprawnienia rozruchu silnika. Te ładowarki mogą zapewnić napięcie wystarczająco wysokie, aby eksplodować końcówki świec żarowych.

Wskazówka: jeśli twoje świece żarowe uległy awarii w tym samym czasie, nie uległy awarii w sposób naturalny z powodu zużycia. Zostały uszkodzone przez coś konkretnego.

Oznaki, że należy wymienić świece żarowe

Jeśli świece żarowe są wadliwe lub uszkodzone, prawdopodobnie zauważysz kilka problemów z silnikiem. Lampka silnika może również świecić na desce rozdzielczej. Gdy wystąpią te objawy, ważne jest, aby jak najszybciej zawieźć samochód do warsztatu lub dokonać samoobsługi świec żarowych. Zwróć uwagę na:

Powolny rozruch silnika
Wypalanie silnika
Całkowity brak uruchomienia silnika
Szorstki na biegu jałowym
Zmniejszona efektywność paliwowa
Nadmiar białego dymu


Jak wymienić świece żarowe?

Najlepiej byłoby mieć zapasowy zestaw świec żarowych, przygotowując się na najgorsze. W ten sposób będziesz mógł jak najszybciej przywrócić swój pojazd na drogę, niezależnie od tego, czy dokonasz samoobsługi świec żarowych, czy zabierzesz je do warsztatu.

Zobacz także: