Jakie są zalety i wady posiadania elektrycznego samochodu?

Samochód elektryczny  (EV) jest stosunkowo nowa koncepcja w świecie motoryzacji. Chociaż niektóre firmy oparły cały swój model samochodów na proaktywności i wykorzystaniu energii elektrycznej, niektóre oferują również  pojazdy hybrydowe,  które działają zarówno na energię elektryczną, jak i gaz. 

Samochód elektryczny, taki jak Nissan Leaf, Ford Focus Electric lub Tesla Model S, Chevrolet Volt to świetny sposób, aby nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także przyczynić się do zdrowego i stabilnego środowiska.

Samochody wytwarzają duże ilości  dwutlenku węgla,  które są wyrzucane do naszej naturalnej atmosfery, narażając nas na takie czynniki, jak  zanieczyszczenia  i  gazy cieplarniane . Aby pozytywnie pomóc środowisku, w którym żyjemy, samochód elektryczny jest wielkim krokiem naprzód. 

Kupując samochód elektryczny, możesz również otrzymać rządowe dotacje na bycie świadomym ekologicznie . Chociaż może się zdarzyć, że zapłacisz więcej za swój pojazd, pozytywy znacznie przyćmią negatywy. Jednak, gdy zastanawiasz się nad inwestycją w pojazd elektryczny, musisz wziąć pod uwagę dwie strony.

Pojazdy elektryczne czerpią energię z akumulatorów zainstalowanych w samochodzie. Baterie te służą nie tylko do zasilania samochodu, ale także do funkcjonowania świateł i wycieraczek.

Samochody elektryczne mają więcej akumulatorów niż zwykły samochód benzynowy. To ten sam rodzaj akumulatorów, które są powszechnie używane podczas uruchamiania silnika benzynowego. Jedyna różnica polega na tym, że w pojazdach elektrycznych jest ich więcej, które służą do zasilania silnika.

Zalety samochodu elektrycznego

Samochód elektryczny może być dla Ciebie, jako konsumenta, świetnym sposobem na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy na paliwie. Jest jednak tak wiele różnych powodów, dla których warto zainwestować w samochód elektryczny w nowoczesnej technologii.

1. Nie wymaga gazu

Samochody elektryczne są całkowicie ładowane przez dostarczaną przez Ciebie energię elektryczną, co oznacza, że ​​nie musisz już nigdy kupować gazu. Prowadzenie samochodów napędzanych paliwem może wypalić ci dziurę w kieszeni, ponieważ ceny paliwa osiągnęły najwyższy poziom.

Przeciętny Amerykanin płaci około 15 centów za milę za prowadzenie pojazdu na gaz, podczas gdy wiele samochodów elektrycznych jeździ po 5 centów za milę. Energia elektryczna jest znacznie tańsza niż benzyna.

Jeśli większość ludzi ładuje swoje samochody w garażu, instalując kilka paneli słonecznych, cena ta może zostać jeszcze bardziej obniżona, oferując oszczędności na zasilaniu całego domu. W przypadku samochodów elektrycznych można uniknąć kosztu od 2000 do 4000 dolarów rocznie na benzynę.

2. Bardziej wygodny

Pojazd elektryczny można łatwo naładować, a najlepsze jest to, że nie będziesz już musiał biegać na stację paliw, aby naładować samochód przed wyruszeniem w drogę! Nawet zwykłe gniazdko domowe mogłoby służyć do ładowania samochodu elektrycznego.

3. Oszczędności

Te samochody mogą być tankowane po bardzo niskich cenach, a wiele nowych samochodów oferuje wspaniałe zachęty do odzyskania pieniędzy od rządu za  ekologizację . Samochody elektryczne mogą być również świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy we własnym życiu.

4. Brak emisji

Największą zaletą pojazdu elektrycznego jest jego zielone poświadczenie. Samochody elektryczne są w 100 procentach przyjazne dla środowiska, ponieważ są napędzane silnikami elektrycznymi.

Nie emituje do środowiska toksycznych gazów ani dymu, ponieważ działa na  czystym źródle energii . Są nawet lepsze niż samochody hybrydowe, ponieważ hybrydy napędzane gazem generują emisje. Przyczynisz się do zdrowego i zielonego klimatu.

5. Popularność

Popularność pojazdów elektrycznych rośnie. Według Wikipedii jest prawie trzy razy wydajniejszy od samochodów z silnikiem spalinowym. Wraz z popularnością pojawiają się na rynku wszystkie nowe typy samochodów, które są wyjątkowe, co zapewnia szeroki wybór.

6. Bezpieczny w prowadzeniu

Samochody elektryczne przechodzą te same testy sprawności i procedur testowych, co inne samochody napędzane paliwem. Samochód elektryczny jest bezpieczniejszy w użytkowaniu ze względu na niżej położony środek ciężkości, co sprawia, że ​​w przypadku kolizji są znacznie stabilniejsze na drodze.

W razie wypadku można spodziewać się otwarcia poduszek powietrznych i odcięcia dopływu prądu z akumulatora. Może to uchronić Ciebie i innych pasażerów w samochodzie przed poważnymi obrażeniami. W przypadku braku palnego paliwa lub gazu prawdopodobieństwo ich wybuchu jest jeszcze mniejsze.

7. Opłacalny

Wcześniej posiadanie samochodu elektrycznego kosztowało bombę. Ale wraz z postępem technologicznym spadły zarówno koszty, jak i konserwacja.

Masowa produkcja baterii i dostępne ulgi podatkowe dodatkowo obniżyły koszty, czyniąc ją znacznie bardziej opłacalną. Skonsultuj się ze specjalistą podatkowym, aby dowiedzieć się więcej o wszelkich ulgach podatkowych, które mogą być dla Ciebie dostępne na poziomie stanowym lub federalnym.

8. Niska konserwacja

Samochody elektryczne jeżdżą na silnikach zasilanych elektrycznie, dlatego nie ma potrzeby smarowania silników, niczego związanego z silnikiem spalinowym ani mnóstwa prac konserwacyjnych, które zwykle są związane z silnikiem gazowym.

Inna kosztowna praca silnika to już przeszłość. W związku z tym spadły koszty utrzymania tych samochodów. Nie musisz go tak często wysyłać do serwisu, jak w przypadku standardowego auta na benzynę.

9. Zmniejszona ilość hałasu

Samochody elektryczne ograniczają  zanieczyszczenie hałasem,  ponieważ są znacznie cichsze. Silniki elektryczne są w stanie zapewnić płynną jazdę z większym przyspieszeniem na dłuższych dystansach. Wielu właścicieli samochodów elektrycznych odnotowało pozytywne oszczędności sięgające dziesiątek tysięcy dolarów rocznie. 

10. Żywotność i koszt baterii

Akumulatory są integralną częścią pojazdu elektrycznego. Większość akumulatorów pojazdów elektrycznych to akumulatory litowe, a ich koszty z roku na rok rosną.

Pełna pojemność ogniwa litowo-jonowego powinna wystarczyć na 300 do 500 cykli. Dobra bateria może wystarczyć nawet na dziesięć lat. Oczekuje się, że dzięki udoskonalonym technologiom koszt tych baterii spadnie jeszcze bardziej.

11. Łatwa jazda

W świecie samochodów samochody elektryczne mają najprostszy sposób prowadzenia. Komercyjne samochody elektryczne są wyposażone w skrzynię biegów składającą się tylko z jednego naprawdę długiego biegu, a także nie mają problemu z przeciąganiem, tak jak samochody benzynowe.

To skutecznie eliminuje potrzebę dodawania mechanizmu sprzęgła, aby temu zapobiec. Dzięki temu samochód elektryczny można obsługiwać tylko za pomocą pedału przyspieszenia, hamulca i kierownicy.

Kolejną naprawdę przydatną funkcją jest hamowanie rekuperacyjne. W normalnych samochodach proces hamowania polega na całkowitym marnowaniu energii kinetycznej, która jest uwalniana jako ciepło tarcia. Jednak w pojeździe elektrycznym ta sama energia jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów.

Biorąc pod uwagę, że popyt na ropę będzie rósł dopiero w miarę wyczerpywania się zapasów,  w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej normalnym środkiem transportu będzie samochód elektryczny  .

Firmy takie jak Nissan i Tesla oferują świetne modele elektryczne z wyjątkową ilością korzyści dla osób, które zdecydują się zainwestować. Zaoszczędzisz nie tylko sobie, ale i swojej rodzinie ogromne pieniądze. 

Oddziaływania na środowisko  z samochodu elektrycznego wynosi zero, jak również, co oznacza, jesteś zmniejszając  emisję dwutlenku węgla  i pozytywnie wpływa na gospodarkę.

Wady samochodu elektrycznego

Chociaż dowody na pozytywy stały się bardzo jasne, istnieją również pewne wady, które każda osoba musi wziąć pod uwagę, zanim zdecyduje się na kolejną dużą inwestycję w samochód elektryczny. Te powody to:

1. Punkty doładowania

Stacje paliw elektrycznych są jeszcze w fazie rozwoju. Niewiele miejsc, do których jeździsz na co dzień, będzie miało stacje benzynowe dla Twojego pojazdu, co oznacza, że ​​jeśli jesteś w długiej podróży lub zdecydujesz się odwiedzić rodzinę na wsi lub na przedmieściach i zabraknie Ci energii, może trudniej znaleźć stację ładującą. Możesz utknąć tam, gdzie jesteś.

Jednak dopóki stacje ładowania nie staną się bardziej rozpowszechnione, upewnij się, że masz mapy stacji ładowania, w których mieszkasz i gdzie często jeździsz, abyś mógł naładować swój nowy pojazd elektryczny, gdy zajdzie taka potrzeba.

2. Inwestycja początkowa jest stroma

Ponieważ pojazdy elektryczne są bardzo nowe, możesz być zaskoczony, gdy spojrzysz na cenę naklejek na pojazdy elektryczne. Nawet bardziej przystępne ceny mogą kosztować od 30 000 do 40 000 USD.

Jeśli szukasz opcji luksusowej, możesz zapłacić 80 000 USD lub nawet więcej. Chociaż technologia postępuje, a cena produkcji samochodów elektrycznych wciąż spada, nadal za samochód elektryczny trzeba zapłacić od 10 000 do 50 000 dolarów więcej niż za samochód na gaz.

3. Elektryczność nie jest darmowa

Samochody elektryczne mogą również powodować problemy z rachunkiem za energię, jeśli nie rozważysz dokładnie opcji. Jeśli nie zbadałeś jeszcze samochodu elektrycznego, który chcesz kupić, być może dokonujesz nierozsądnej inwestycji.

Czasami samochody elektryczne do prawidłowego funkcjonowania wymagają ogromnych opłat – co może źle odbijać się na miesięcznych rachunkach za energię elektryczną .

4. Krótki zasięg i prędkość jazdy

Samochody elektryczne są ograniczone zasięgiem i prędkością. Większość z tych samochodów ma zasięg około 50-100 mil i wymaga ponownego naładowania. Po prostu nie można ich teraz używać do długich podróży, chociaż oczekuje się, że poprawi się to w przyszłości.

5. Dłuższy czas ładowania

Podczas gdy zatankowanie samochodu na benzynę zajmuje kilka minut, pełne naładowanie samochodu elektrycznego zajmuje około 4-6 godzin, a czasem nawet dzień.

Dlatego potrzebne są dedykowane elektrownie, ponieważ czas potrzebny na ich doładowanie jest dość długi. Tak więc poświęcenie czasu i niezbędne planowanie niektórych osób zniechęca.

Istnieje kilka zestawów, które mogą skrócić czas ładowania. Ale znowu będzie to dodatkowa inwestycja. Zastanów się też nad tym.

6. Cisza jako wada

Cisza może być nieco niekorzystna, ponieważ ludzie lubią słyszeć hałas, jeśli nadchodzą z tyłu. Samochód elektryczny jest jednak cichy i w niektórych przypadkach może prowadzić do wypadków.

7. Normalnie 2 miejsca

Większość dostępnych obecnie samochodów elektrycznych to małe i dwuosobowe samochody. Nie są przeznaczone dla całej rodziny, a trzecia osoba może sprawić, że podróż dla pozostałych dwóch pasażerów będzie nieco niewygodna.

8. Wymiana baterii

W zależności od rodzaju i użytkowania baterii, baterie prawie wszystkich samochodów elektrycznych należy wymieniać co 3-10 lat.

9. Nie nadaje się do miast, w obliczu niedoboru mocy

Ponieważ samochody elektryczne potrzebują energii, aby się naładować, miasta, które już teraz borykają się z poważnymi niedoborami energii, nie są odpowiednie dla samochodów elektrycznych. Zużycie większej ilości energii ograniczyłoby ich codzienne zapotrzebowanie na energię.

10. Mniejsza ilość wyborów

Dzisiejszy rynek samochodów elektrycznych rozwija się bez oznak spowolnienia. Prawda jest jednak taka, że ​​jest mniej opcji dostosowywania i wyboru estetyki pojazdu elektrycznego.

Jednocześnie w tradycyjnych samochodach dostępna jest ogromna ilość możliwości personalizacji. Prawdopodobnie z czasem się to zmieni, ale dla wielu osób będzie to niekorzystne.

11. Minimalna ilość zanieczyszczeń

Pojazdy elektryczne również nie są w 100% wolne od emisji; Pośrednio powodują niewielką ilość zanieczyszczeń. Baterie i energia elektryczna potrzebne do ładowania niekoniecznie są wytwarzane z odnawialnych źródeł energii.

12. Niektóre rządy nie oferują inicjatyw oszczędzania pieniędzy, aby zachęcić Cię do zakupu samochodu elektrycznego

To, że istnieje wiele różnych czynników, nie oznacza, że ​​muszą być przytłaczające. Sporo badań nad różnymi modelami, a może nawet hybrydami, pomoże ci w podjęciu trafnej decyzji. Jednak bez względu na to, jak na to spojrzysz, samochód elektryczny może uratować nasze cenne środowisko.

Zobacz także: