Czy warto inwestować w system audio w Twoim starym samochodzie?

Niektórzy ludzie przywiązują się do swoich starych samochodów; inni utknęli z nimi. Ale nie musisz wydawać fortuny ani ulepszać całego pojazdu, aby poprawić wrażenia z jazdy. Niezależnie od tego, jak stary jest Twój pojazd, przybliżenie systemu audio do XXI wieku nie jest trudne.

Możesz albo wykorzystać swoje możliwości techniczne do granic możliwości i dać z siebie wszystko — albo zdecydować się na prostą aktualizację typu plug and play. Tak czy inaczej, możesz zastąpić tę starą kasetę Mariah Carey dowolnym artystą, który wciąż jest na Spotify, zanim zostanie opublikowany bez rozbijania banku.

Masz wiele opcji, od łatwych rozwiązań wtyczek i przejść do bardziej złożonych aktualizacji, które będą wymagały śrubokręta, do godziny Twojego czasu i najlepiej samouczka YouTube dotyczącego samochodu, który chcesz zmodyfikować.

Samochody z odtwarzaczami CD

Samochody produkowane od końca lat 90. do początku XXI wieku są zwykle wyposażone w odtwarzacz CD, który był wówczas najnowocześniejszy, ale nie jest najlepszym wyborem w latach 20. XX wieku. Niestety w wielu samochodach z tamtych czasów brakuje portu Aux, co utrudni podłączenie telefonu lub adaptera Bluetooth.

Możliwe jest zamontowanie adaptera CD na Aux w gnieździe w dolnej części radia. Te adaptery są dość tanie, ale będziesz musiał zdemontować sporą część konsoli środkowej, aby je zamocować , a następnie znaleźć sposób na wyciągnięcie przewodu. Więc spodziewaj się, że spędzisz dużo czasu na wysuwaniu paneli i zaakceptuj, że być może będziesz musiał wywiercić otwór w konsoli.

Nawet po tym funkcjonalność adapterów CD do Aux jest ograniczona. Nie będzie można na przykład używać elementów sterujących samochodu do pomijania lub wstrzymywania utworów. A jeśli twój nowy kabel kiedykolwiek ulegnie uszkodzeniu, będziesz musiał wymienić całość.

Biorąc pod uwagę nakład pracy, powinieneś poważnie rozważyć wymianę całego radia, jeśli jest to opcja. Ale jeśli utkniesz z odtwarzaczem CD, który jest integralną częścią konsoli samochodu, to nie koniec świata.

Starsze modele z odtwarzaczami kasetowymi

Starsza technologia faktycznie oznacza łatwiejszą aktualizację, jeśli chodzi o instalowanie funkcji Aux. Jeśli Twój samochód nadal jest wyposażony w odtwarzacz kasetowy, zainstalowanie  adaptera Aux  jest tak proste, jak włożenie do radia samochodowego innego rodzaju kasety magnetofonowejbrej reputacji zwykle ich nie produkują. Ale wszystkie te, których użyłem, wykonały swoją pracę doskonale. Są zdecydowanie szybkim i łatwym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz angażować się w pełną aktualizację.

Aux do Bluetooth jest proste

Jeśli Twój samochód ma już obsługę Aux lub wybrałeś jedną z powyższych opcji, jesteś o krok od posiadania większości możliwości audio, jakie mają nowoczesne pojazdy. Odbiorniki Bluetooth podłączane do portu Aux są tanie i obfite, pomocne, jeśli Twój telefon nie ma gniazda słuchawkowego.

Te adaptery kosztują około 20 USD i różnią się jakością; więc rozejrzyj się, porównaj funkcje i przeczytaj recenzje . Adaptery audio Bluetooth zwykle mają funkcje, takie jak dzwonienie w trybie głośnomówiącym, a także możliwość odtwarzania ulubionych utworów. Jeśli naprawdę chcesz wykorzystać swoje ulepszenie do granic możliwości, możesz nawet mieć w samochodzie pełnowymiarowego asystenta głosowego.  Jeśli mikrofon Twojego telefonu ma problemy z usłyszeniem Cię przez dźwięk drogi,  coś takiego jak Amazon Auto  może być rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów. Po prostu podłącz go, podłącz do telefonu za pośrednictwem aplikacji Alexa, a będziesz mieć wszystkie zalety asystenta głosowego Amazon przy mniejszej liczbie problemów związanych z hałasem ulicznym. Urządzenia takie jak Amazon Auto

Większość adapterów podłącza się bezpośrednio do 12-woltowego gniazda zapalniczki lub adaptera USB do jednego z tych gniazd. Jeśli gniazdo zapalniczki w Twoim samochodzie przestało działać ze starości, dostępne są adaptery na baterie .

W zależności od tego  , jak wygląda konsola środkowa Twojego samochodu , możesz bez problemu wymienić radio samochodowe . Jeśli twoje radio samochodowe wygląda jak coś, co możesz usunąć i zastąpić urządzeniem, które jest mniej więcej tego samego rozmiaru – modernizacja do nowoczesnego radia jest tylko nieco bardziej skomplikowana niż zamontowanie jednego z kabli Aux, o których wspomnieliśmy wcześniej. Dzięki podstawowym narzędziom powinieneś być w stanie usunąć przestarzałe radio i podłączyć nowe w mniej niż godzinę.

Jeśli jednak Twoje radio wydaje się być integralną częścią konsoli środkowej samochodu, modernizacja może nie być opcją. Zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu, spójrz na konstrukcję konsoli i przeszukaj youtube w poszukiwaniu filmów osób, które dokonały podobnych ulepszeń. Wszystko to powinno dać ci solidne pojęcie o tym, co jest możliwe. Jeśli prosta zamiana starego radia nie jest opcją, rozważ inne przestrzenie, takie jak studnia pod konsolą środkową lub przymocowana do wspornika pod schowkiem na rękawiczki.

Uaktualnienie to najlepsza opcja, jeśli możesz sprawić, by działało. Mniejsze radia z funkcją Bluetooth i portem Aux  są dostępne za niewielkie pieniądze. Po co wydawać tyle pieniędzy na adapter, skoro można zainstalować coś o wiele mniej temperamentnego i oferującego więcej funkcji.

Jeśli Twój samochód ma miejsce i naprawdę chcesz przenieść rzeczy na wyższy poziom, możesz kupić radio z 7-calowym ekranem dotykowym również w niewielkiej kwocie. Tak więc, oprócz muzyki i rozmów, będziesz mógł cieszyć się innymi nowoczesnymi funkcjami, takimi jak wyświetlacz nawigacji satelitarnej i kamera cofania, jeśli chcesz podłączyć jedną z nich.

Sprawdź zgodność podwójnie i potrójnie, ponieważ nie chcesz zamawiać czegoś, co nie będzie pasować. Jeśli jesteś wystarczająco kreatywny, możesz sprawić, że prawie wszystko będzie działać. Ale chodzi o modernizację starego samochodu przy ograniczonym budżecie — nie wydawaj więcej niż wartość swojego pojazdu na przeprojektowanie całej konsoli środkowej.

Widziałeś je na każdej stacji benzynowej, Amazon ma ich setki na sprzedaż, być może nawet miałeś jedną. Jeśli nie, proszę nie dołączaj do klubu. Adaptery FM do Bluetooth są absolutnie okropne.

Podobnie jak ich kuzyni porywający Aux, adaptery FM na Bluetooth pobierają energię z jednego z 12-woltowych gniazd zapalniczki w samochodzie i łączą się z jednym z Twoich urządzeń przez Bluetooth. Adapter następnie przesyła sygnał FM, który można odebrać za pomocą radia samochodowego, łącząc w ten sposób telefon lub odtwarzacz MP3 z systemem audio samochodu.

Koncepcja jest świetna w teorii, ale okropna w praktyce. Głównym problemem są zakłócenia, musisz wybrać częstotliwość FM, której nie używa stacja radiowa. Im dalej transmisja Twojego urządzenia pochodzi od jakiejkolwiek innej transmisji, tym wyraźniejsza będzie. Niestety, istnieje wiele stacji radiowych – więc znalezienie wolnego miejsca to koszmar. A jeśli w jakiś sposób znajdziesz działającą opaskę, nie zabieraj adaptera w podróż. Masz gwarancję, że trafisz w coś na swojej częstotliwości. Czasami inne samochody będą zakłócać Twój sygnał.

Lepsze adaptery są dostarczane z kilkoma programowalnymi punktami, dzięki czemu możesz szybko przełączać częstotliwości, jeśli coś zacznie zakłócać sygnał. Ale nawet to nie gwarantuje klarowności i często czujesz się sfrustrowany do tego stopnia, że ​​po prostu poddajesz się i akceptujesz każdą stację muzyki country, która przebiła się przez twoje głośniki jako twój nowy władca.

Jeśli wszystko, co masz, to radio FM i nie możesz zainstalować nowego systemu, jeden z tych adapterów może być Twoim jedynym wyborem. Jeśli masz inną opcję, zrób to.

Zobacz także: