Kiedy powinienem wynająć samochód?

Jeśli nie korzystasz regularnie z samochodu, możesz się zastanawiać, czy wypożyczyć samochód, gdy zajdzie taka potrzeba, czy kupić własny.

Regularne wypożyczanie samochodu może być kosztowne. Ale rezygnacja z samochodu i wypożyczanie tylko okresowo — na przykład na nietypową podróż — może czasami być bardziej opłacalne niż kupowanie nowego samochodu . Inną opcją jest okazjonalne wypożyczenie samochodu i zakup niedrogiego używanego samochodu, na którym można polegać przez większość czasu.

Przy odpowiednim planowaniu możesz zaoszczędzić znaczną kwotę, wynajmując samochód. Zapoznaj się z pięcioma scenariuszami, w których powinieneś wynająć samochód zamiast go kupować.

Mieszkasz w dużym mieście

Jeśli mieszkasz w dużym mieście z doskonałym transportem publicznym, takim jak Nowy Jork, Boston lub Chicago, może nie być potrzeby kupowania samochodu; możesz zadbać o swoje codzienne potrzeby w mieście za pomocą transportu publicznego.

W wielu przypadkach transport publiczny może być bardziej wydajny niż jazda samochodem w ruchu ulicznym. Ponieważ transport publiczny oszczędza ziemię, zachęca do zabudowy mieszanej w pobliżu stacji transportowych i promuje wspólne przejazdy, często skraca dystans, czas i paliwo potrzebne do dotarcia do miejsca docelowego. 

Jeśli planujesz podróż lub potrzebujesz samochodu na jeden dzień w takim mieście, okazjonalne wypożyczenie samochodu może być tańsze niż kupno samochodu.

Jeśli doliczymy do tego koszty ubezpieczenia samochodu, opłatę za pozwolenie na parkowanie lub parkomaty oraz wyznaczone miejsce parkingowe oprócz czynszu , posiadanie samochodu może w ogóle nie mieć sensu.

Wybierasz się w podróż

Niezależnie od tego, czy podróżujesz do następnego miasta, czy innego stanu, wypożyczenie samochodu może ułatwić podróż, oszczędzając Ci kłopotów z prowadzeniem własnego samochodu i oszczędzając pieniądze na lot.

Może to być dobry pomysł, jeśli nie posiadasz samochodu, samochód, który posiadasz, nie jest zbyt niezawodny lub Twój samochód jest sprawny, ale wolisz przeliczyć przebieg na inny pojazd.

Firmy często zapewniają tak zwaną rezygnację z kolizji; jeśli zapłacisz za tę ochronę i ulegniesz wypadkowi podczas podróży, firma zgłosi Twoje ubezpieczenie i pokryje rachunek za naprawę, nie powodując wzrostu składek ubezpieczeniowych. 

Może być fajnie wybrać nowy lub inny model samochodu niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony; wypożyczenie możesz potraktować jako przedłużoną jazdę próbną podczas podróży. Może to pomóc w dokonaniu bardziej świadomego zakupu, gdy zdecydujesz, że nadszedł czas na zakup samochodu.

Jesteś na wakacjach

Ludzie często myślą o wynajęciu samochodu po dotarciu na wakacje, do którego polecieli, co może być użyteczną opcją, jeśli podróżujesz do miejsca, w którym nie znasz nikogo innego i dlatego nie możesz łatwo wypożyczyć samochodu .

Wiele firm wynajmujących samochody zapewnia pomoc drogową, co oznacza, że ​​będziesz mieć dodatkową ochronę firmy wynajmującej, która pomoże Ci, jeśli samochód zepsuje się na drodze w nieznanym miejscu. 

Wynajęcie samochodu zamiast korzystania z tego, które kupiłeś, jest szczególnie opłacalną opcją, jeśli podróżujesz z kilkoma osobami i nie wszyscy zmieszczą się w jednym samochodzie. Alternatywnie możesz wynająć dużą furgonetkę, aby podróżować razem i podzielić koszty.

Załatwiasz sprawy

Programy car-share w wypożyczalniach samochodów, dają możliwość wynajmu samochodu na godziny, dzięki czemu łatwo jest zrezygnować z zakupu pojazdu i po prostu go wynająć, gdy trzeba załatwić sprawy. Ta opcja ma sens, jeśli nie jeździsz wystarczająco dużo, aby uzasadnić zakup samochodu, ale nie możesz znaleźć ciężarówki lub dużego samochodu, aby regularnie pożyczać od znajomego.

Na przykład możesz wyznaczyć pół dnia lub dzień w tygodniu, a nawet tylko weekend co miesiąc, na wykonywanie wszystkich zadań administracyjnych, takich jak pójście do sklepu spożywczego, na pocztę, do banku lub na siłownię.

Podobnie wynajmij samochód, aby kupić duży, jednorazowy przedmiot, taki jak telewizor. Ta opcja może okazać się tańsza niż płacenie za wysyłkę dużego przedmiotu do domu.

Aby zwiększyć potencjał oszczędnościowy tego rozwiązania, podziel koszt wynajmu ze znajomymi, jeśli masz kilka osób, które muszą załatwić sprawy na raz. Koordynując swoje wysiłki, wszyscy możecie zaoszczędzić pieniądze i pomagać sobie nawzajem.

To wyjątkowa okazja

Na specjalne okazje rozważ wypożyczenie samochodu jako ulepszenie starszego pojazdu, który możesz posiadać. Na przykład, jeśli planujesz oświadczyć się lub bierzesz udział w eleganckim wydarzeniu, a Twój obecny bałagan nie wystarczy, zamiast tego wynajmij samochód na cały dzień.

Zobacz także: