Zakup używanego samochodu może być mądrym wyborem, jeśli szukasz pojazdu wysokiej jakości, który nie ma wysokiej ceny jak samochód z salonu. Chociaż zakup używanego samochodu może być rozsądnym zakupem, według niektórych ekspertów „niezależnie od tego, czy szukasz nowego, czy używanego samochodu, istnieją ważne czynniki, o których należy pamiętać przy zakupie samochodu”. I o tym w poniższym artykule.
Dokładnie sprawdź stan opon
Jednym z najbardziej typowych i kosztownych błędów popełnianych przez nabywców używanych samochodów jest zaniedbanie sprawdzenia opon. Ponieważ średni koszt zakupu zestawu czterech nowych opon w dzisiejszych czasach wynosi około 2500-3500 złotych, to niedopatrzenie może poważnie nadszarpnąć budżet. Podczas sprawdzania opon w samochodzie, który chcesz kupić, należy sprawdzić kilka rzeczy. Główne obszary zainteresowania to ciśnienie powietrza, zużycie bieżnika, dopasowanie marki i rozmiaru oraz data produkcji.
Nierównomierne zużycie bieżnika może sugerować poważniejszy problem z ustawieniem kół, zawieszeniem, układem kierowniczym lub ramą samochodu. Nadmierne zużycie zewnętrznych części opon może wskazywać na zbyt agresywną jazdę. To z kolei może wskazywać na inne problemy. Ponadto nadmierne zużycie w środkowej części opon wskazuje, że były one wielokrotnie używane, gdy były nadmiernie napompowane. I odwrotnie, jeśli większe zużycie pojawia się na zewnętrznych krawędziach, prawdopodobnie były one używane, gdy były niedopompowane. Obecny stan ciśnienia powietrza i zużycia bieżnika wiele mówi o historii opony, dlatego ważne jest, aby przedyskutować te kwestie ze sprzedawcą.
Poszukaj oznak świadczących o przeszłych naprawach
Najczęstszymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę podczas kontroli używanego samochodu, są ślady przeszłych napraw karoserii, a także wszelkie obszary, które wyglądają, jakby wymagały obecnie naprawy. Brak śladów wcześniejszych prac blacharskich ułatwia upewnienie się, że kupujesz samochód dobrej jakości. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić zewnętrzną stronę pod kątem ewentualnych poprawek na lakierze lub karoserii.
Aby być drobiazgowym, możesz użyć lupy, aby zeskanować karoserię samochodu lub użyć miernika lakieru. Sprzedawca powinien być w stanie z góry wyjaśnić wszelkie oznaki wcześniejszego uszkodzenia. Z drugiej strony, jeśli właściciel spróbuje ukryć tę informację, rozsądnie będzie odpuścić sobie zakup tego auta.
Drobne rysy i wgniecenia niekoniecznie są powodem do unikania zakupu samochodu. Jednak wszelkie oznaki poważnych napraw karoserii mogą być bardziej problematyczne. Po dokładnym sprawdzeniu wyglądu zewnętrznego samochodu i znalezieniu tylko drobnych skaz, być może uda się wykorzystać je jako punkt przetargowy. Dodatkowy czas i koszty związane z naprawą wgnieceń i zadrapań można uwzględnić, aby obniżyć obecną cenę wywoławczą.
Sprawdź, czy do samochodu ktoś chciał się włamać
Dobrym pomysłem jest również szukanie śladów kogoś, kto używał jakiegoś narzędzia, aby dostać się do samochodu bez użycia kluczyka. Nieumiejętne użycie któregoś z narzęci często powoduje rozłączenie prętów zamka w drzwiach samochodu. Powoduje to, że zamek nie działa, nawet jeśli używany jest kluczyk, i często jest wskazówką, że ktoś próbował włamać się do samochodu.
Jeśli zamki drzwi nadal działają, sprawdź, czy nie ma pionowych rys na przedniej stronie kierowcy lub bocznych szybach pasażera. Poszukaj również uszkodzeń gumowych uszczelek w oknach. To mogłoby oznaczać, że dana osoba próbowała dostać się do samochodu za pomocą jakiegoś urządzenia. Powodem mogła być chęć kradzieży samochodu. W przeciwnym razie mogło to być po prostu spowodowane tym, że właściciel zostawił kluczyki w samochodzie i próbował je odzyskać. W przypadku wystąpienia takich oznak włamania do pojazdu należy zapytać właściciela o pochodzenie rys lub uszkodzonych uszczelek gumowych. Jeśli samochód uległ włamaniu, mogą wystąpić inne problemy, które nie są łatwo widoczne, a to może spowodować dodatkowe koszty.